Висока, мај - јун 2021.

Пројекат "У сарадњи са природом"

У току је реализација пројекта изузетно значајног за развој ђачке задруге

Ђачка задруга "Звончић" Висока ових дана ужурбано ради на реализацији пројекта "У сарадњи са природом". Пројекат је финансиран из средстава која је Министарство просвете, науке и технолошког развоја издвојило за подршку рада ученичких задруга. Пројектом је предвиђена набавка и постављање стакленика, набавка мини соларне сушаре и казана за пекмез. Све ово је било неопходно за рад Задруге која узгаја лековито биље, расад шумског воћа и дрвећа, прикупља шумско и домаће воће и прерађује.

Довожење квалитетне земље
Расад дивље крушке
Расад смрче

Како рана зима није дозволила постављање стакленика, расад дивље крушке, смрче, невена и кадифа произведен је у приручним условима.

Садња пластеника
Уређење дворишта
Први плодови

Доласком пролећа отпочела је садња у стакленику, башти и школском дворишту, а затим и одржавање и гајење засада. Крајем школске године стигли су и први плодови. Од зрелих плодова једино су значајнији били искуство и новостечена знања.

Први плодови
Ехинацеа
Сушење зове

Учило се како одгајити леп и сочан плод без употребе хемијских препарата и минералних ђубрива. Прикупљено је и осушено шумско лековито биље: зова, коприва, глог ... Одржаван је врт лековитог и зачинског биља: дивљег и зачинског оригана, тимијана, питоме нане, матичњака, ехинацее и линцуре.
  Остаје још да сачекамо јесење плодове.